Tecavüze uğrayan ve anne olmaya zorlanan kadın, Honduras'ı BM önünde suçladı

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
2015 yılının Kasım ayında o gün nehirden su almaya gittiğinde iki adam ona arkadan saldırdı, onu dövdüler ve boynuna bıçak dayadılar. İçlerinden birinin tecavüzüne uğradı ve hamile kaldı.

Sekiz yıl sonra, sahte bir isim kullanan Fausia, Tegucigalpa'daki Honduras STK Kadın Hakları Merkezi'nin (CDM) bahçesinde otururken AFP'ye hikayesini anlatıyor. Mart ayında Honduras'ı kınadım BM İnsan Hakları Komitesi huzurunda kürtaj yapmasını yasakladığı için.

Toprak haklarının savunucusu olan Nahua halkının şefinin kızı, iki adam tarafından saldırıya uğradı ailesi babasının kırsal bir bölgedeki arazisini gasp etti Honduras'tan. 34 yaşındaki bu yerli kadın, “Bu bir misillemeydi” diyor.

Yüzünü AFP kameralarından gizleyen kadın, “Cinsel tecavüz mağduruyum. Çok şiddetliydi. Beni öldürmekle tehdit ettiler. Şikayette bulunmam halinde ailemi ve beni öldüreceklerini söylediler” diyor.

Tecavüzden sadece bir ay sonra korkusunu yendi ve savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bu, uzun bir hukuki sürecin başlangıcıydı. Sağlığı kötüleşti ve ilk başta bunun dayaklardan kaynaklandığını düşündü.

“Cinsel tecavüzden kurtulan biriyim. Çok şiddetliydi. Fotoğraf: Orlando Sierra / AFP

Ama ona hamile olduğunu söylediklerinde, Dünya ona geldi: “Psikolojik, duygusal bir şoktu. Planlamadığım, arzu etmediğim bir şeydi, istemediğim bir şeydi. Kendime karşı reddedildiğimi hissettim.”

Başınaya da doktorlar onu rapor edecekleri konusunda uyardılar Eğer kürtaj yaptırsaydı 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırıldı.

Kürtaj her zaman yasaktır

Honduras, kıtadaki altı ülkeden biridir (El Salvador, Nikaragua, Dominik Cumhuriyeti, Haiti ve Surinam ile birlikte). kürtaj yasaktır olmasına rağmen fetüsün malformasyonu, cinsel ihlal veya kadının hayatının tehlikeye girmesi. Yakın zamana kadar ülkede acil doğum kontrol hapına da izin verilmiyordu.

Fausia o zaman İki çocuğum, bir eşim ve bir evim vardı bir toplulukta. Ancak kendisine ve ailesine yönelik tehdit ve tacizlerin on kez taşınmalarına ve şehre göç etmelerine neden olduğunu söylüyor ağlayarak. Hatta evi yağmalandı ve yıkıldı.

İstenmeyen bir anneliğe zorlandığı doğumun çok zor olduğunu söylüyor. “Ameliyathanede ağladım. Sonra beni emzirmeye ve onu (bebeği) öpmeye zorladılar ve ben bunu yapmak istemedim” diyor.

Doğum çok zordudiyor Fausia.  Fotoğraf: Orlando SIERRA / AFP
Fausia “Doğum çok zordu” diyor. Fotoğraf: Orlando SIERRA / AFP

“Eğer bunu kesme fırsatım olsaydı bunu yapardım, çünkü bu (…) hayatımı tamamen değiştirdi…bu silinmez bir işarettir” diyor.

Bir kere kendini asmaya çalıştıama sandalye ters döndü ve düştü. O sırada oğullarından biri gelip onu durdurdu. “Hissettiğim reddedilme nedeniyle, acı nedeniyle, çektiğim acı nedeniyle intihar etmeyi birkaç kez düşündüm” diyor.

Bebeğe ne olduğu hakkında konuşmak istemiyor.

2017 yılındaSaldırganları tutuklamayı başardı ancak birkaç ay sonra serbest bırakıldılar. “Karşılaştığım ilk engel bana inanmamalarıydı; ikincisi ise ergen değil, çocuklu bir kadın olmamdı” diyor.

Fausia, CDM ve uluslararası STK Üreme Hakları Merkezi'nin (CDR) yardımıyla davasını 2018'de yeniden başlattı. Mahkemenin saldırganları suçlu bulmasına kadar tecavüzün üzerinden sekiz yıl geçti. Ancak ceza nihai değil, hâlâ temyize izin veriyor.

Rapor sırasında Fausia'nın sırtı AFP kameralarına dönük.  Fotoğraf: Orlando Sierra / AFP
Rapor sırasında Fausia'nın sırtı AFP kameralarına dönük. Fotoğraf: Orlando Sierra / AFP

Sağlık Bakanlığı'na (2022) göre Honduras'ta Her gün 14 yaş altı üç kız çocuğu tecavüz sonucu hamile kalmaya ve anne olmaya zorlanıyor.

Latin Amerika ve Karayipler'den sorumlu başkan yardımcısı Catalina Martínez, AFP'ye Karayipler'e verdiği demeçte, “Fausia için adalet ve tazminat istiyoruz, ancak (BM insan hakları) komitesinden Honduras'ın kadın haklarını ihlal eden bu yasağı kaldırmasını talep etmesini istiyoruz” dedi. Merkezi Bogotá'da bulunan CDR'den.

Martínez, Fausia vakasını açıklıyor Çözülmesi yaklaşık üç yıl sürebilir.ancak bunun “ilgili bir küresel boyutu” var.

“Latin Amerika'da yaratacağı etki çok büyük olacak” çünkü içtihat oluşturacak adalete referans olacağını vurguluyor.

Kürtaj yanlısı aktivistlerin sembolü olan yeşil eşarplı Fausia.  Fotoğraf: Orlando SIERRA / AFP)
Kürtaj yanlısı aktivistlerin sembolü olan yeşil eşarplı Fausia. Fotoğraf: Orlando SIERRA / AFP)

O Arjantin, Meksika, Kolombiya, Uruguay ve Küba'da kürtaj yasal. Martínez, kürtaj hakkı için mücadeleyi simgeleyen renge atıfta bulunurken “Yeşil dalga büyümeye devam edecek” diye ekliyor.

Fausia vs. başlıklı dosyanın üzerine yeşil bir eşarp bağladığı eliyle. Honduras, Fausia, Honduras Anayasası'nda korunan kürtaj yasağını değiştirmenin zorluğunun farkında olduğunu söylüyor.

“Ülkemde geç adalet beni uluslararası bir kuruluşa gitmeye zorluyor (…) böylece Honduras'taki başka hiçbir kadın benim yaşadıklarımı yaşamasın” diye bitiriyor.