saldırı sonrasındaki duygudan patlayıcı suçlamalara kadar

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Yakın donald trump Adayın cumartesi günü uğradığı saldırının ardından derinden etkilendiği bilinerek, son günlerde “sakin”, “duygusal”, “manevi” bir insan olarak tanımlandı. Cumhuriyet Konvansiyonu'nun ilk günlerinde ailesiyle çevrili olarak ana locada otururken görüldüğünde, konuşmacılar hayatını kurtaran “Yüce Tanrı'nın mucizesi”nden bahsederken gözlerini kısar ve düşünceli bir şekilde başını eğerdi. . hayat.

Perşembe gecesi aday olmak ve kongreyi kapatmak için sahneye çıktığında, 28 dakika boyunca o kişi Trump oldu. saldırının dramasıyla değişti.

Ancak kongre tarihinin en uzun konuşması olan yaklaşık bir buçuk saat süren geniş kapsamlı konuşmasının geri kalan 64 dakikasında Trump eski haline geri döndü. Mücadeleci ve agresifkampanyasının en zorlu temalarında ısrar etti ve çoğu zaman yalanları kullanarak Joe Biden'ı ülkenin ve dünyanın tüm kötülüklerinden sorumlu tuttu.

Trump samimi ve teatral bir üslupla ilk kez kamuoyu önünde saldırıyı nasıl yaşadığını anlattı: “Öncelikle size ne olduğunu anlatacağım ve bunu benden ikinci kez duyamayacaksınız çünkü anlatmak çok acı. “

“Tanrı yanımdaydı” dedi ve saldırıyı anlattıktan sonra, gizli servis tarafından kanlı bir yüzle kaldırıldığında yaptığı ikonik hale gelen jest karşısında durdu: “Sağ elimi kaldırdım, baktım Bana ne olduğunu görmek için bekleyen binlerce kişiye “mücadele, mücadele!” diye bağırmaya başladım. Kocaman odada hiçbir ses duyulmuyordu. Neredeyse çoban sesiyle, Usta seyirciyi büyüledi.

Donald Trump'ın geçen cumartesi Pensilvanya'daki bir etkinlikte yaralandıktan sonra yaptığı jest. Fotoğraf: AP

“Bu gece burada olmamam gerekiyordu. Ama Yüce Tanrı'nın sayesinde etkinlik alanından kalktım. Bu, ilahi bir andı” diye tanımladı ve ardından uzun zamandır beklenen birlik mesajını verdi. “Toplumumuzdaki bölünmenin giderilmesi” çağrısında bulundu ve kazanırsa “Amerika Birleşik Devletleri'nin yarısının değil, tüm Amerika Birleşik Devletleri'nin başkanı” olacağına söz verdi.

O ilk dakikalarda yoğun zaman Ülkenin en büyük izleyici kitlesine sahip televizyonu ve tüm kanallar konuşmayı canlı olarak yayınlıyor. Trump'ın mesajı o zamanlar daha ılımlı, uyumluydu ve kendisini evinde gören Amerikalılara, özellikle de bağımsızlara ve karakterine güvenmeyenlere hitap ettiği açıktı. Kesinlikle sadık bir temele sahip, Kazanmak için yakalamanız gerekenler kararsızları veya genellikle oy kullanmaya gitmeyenleri Kasım'da.

Açıkça insanların adaletteki 34 konumunu ve kaotik başkanlığını unutmasını ve kendisini “oy verilebilir”, güçlü ve ülkeyi yönetmeye layık biri olarak sunmasını istiyordu.

Joe Biden'a karşı dart

Ancak zaman geçtikçe ve evdeki Amerikalılar uyumaya başladığında konuşması her zamanki Trump'a, kırılganlık göstermeyenlere, agresif ve çoğu zaman yalancı. Temsilciler Meclisi'nin eski başkanı ve belki de Cumhuriyetçi tabanın en çok nefret ettiği kişi olan Nancy Pelosi'yi “deli” olarak nitelendirerek başladı. Seyirci usta lideri neşelendirdi ve yuhaladı. Trump daha sonra Demokratları, kendisini ilgilendiren nedenlere açıkça atıfta bulunarak adaleti bir silah olarak kullanmakla suçladı.

Rakibi Joe Biden'dan pek bahsetmedi ama dolaylı olarak onu ulusun ve dünyanın tüm kötülüklerinin sorumlusu olmakla suçladı.

Örneğin, büyük ölçüde salgının etkilerinden ve bizzat Trump'ın görev süresi boyunca sağladığı sübvansiyonlardan kaynaklanan enflasyondan onu sorumlu tuttu. 1980'lerde yüzde 15'e ulaştığı ve Biden'la birlikte yüzde 9,5'e kadar yükselip neredeyse normal seviyelere indirdiği için yanlış bir şekilde “Şimdiye kadar yaşadığımız en kötü enflasyona sahibiz” dedi.

Donald Trump'ın Perşembe günü Cumhuriyetçi Parti kongresindeki konuşmasının ardından coşku ve heyecan.  Fotoğraf: “EFE”
Donald Trump'ın Perşembe günü Cumhuriyetçi Parti kongresindeki konuşmasının ardından coşku ve heyecan. Fotoğraf: “EFE”

Buna ek olarak, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden ve Gazze'deki savaştan Demokrat'ı fiilen sorumlu tuttu. Zayıflık ve kaos günleri sona erecek” dedi. Ve övündü: “Benim dönemimde Rusya hiçbir şey almadı.” “Bir telefon görüşmesiyle savaşları durdurabilirim” dedi.

Sonra birkaç dakika boyunca kendisine en çok enerji veren şarkılardan biriyle devam etti: belgesiz göçmenlerin “istilası” iddiası Ülkede korkunç suçlar işlemekle suçladığı kişileri (bunları filmdeki yamyam katili Hannibal Lecter ile karşılaştırdı) Masumların sessizliği), gerçekte rakamlar durumun böyle olduğunu göstermese de.

Bazı Latin Amerika ülkelerinde (Venezuela ve El Salvador adını verdi) suç oranının düştüğünü çünkü “tüm suçluların ve katillerin ABD'ye geldiğini” söyledi. Toplu sürgünden bahsetti.

Konuşmasının son kısmı buna uygun görünüyordu. Proje 2025Trump bunu kabul etmese de aşırı muhafazakar Heritage Foundation tarafından oluşturuldu. Trump'çıların elindeki gelecekteki bir Beyaz Saray'a yönelik bu nihai planın teşvik ettiği ilkelerden bazıları, eski başkanın suçlarının cezasız kalması, onu suçlayan savcılardan intikam alınması, Eğitim Bakanlığı'nın dağıtılması, doğum kontrol yöntemlerine erişimin durdurulması ve göçmenlerin toplu olarak sınır dışı edilmesini içeriyor.

Demokratlar arasında bir miktar rahatlama

Şiddetli bir partizan krizinin ortasında, Trump eski haline döndüğünde bazı Demokratlar rahat bir nefes aldı. Böyle bir rakiple savaşmak daha kolaydır. Barack Obama'nın kampanyasında ve diğerlerinde çalışan stratejist David Axelrod, Cumhuriyetçinin konuşmasının “üç hafta içinde Demokratların başına gelen ilk iyi şey” olduğunu söyledi.

Axelrod, “Eminim insanlar onun teleprompter'a yazılan birlik çağrılarına çok olumlu yanıt verdiler ve ardından tüm siyasi düşmanlarına saldırmaya başladı” dedi. Stratejist, sondaki konuşmanın “gerçekten herkese Trump'ın o odanın dışında neden temelde popüler olmadığını hatırlattığını” söyledi.

Rehoboth'taki sahil evinde kalan, Kovid'e yakalanan ve adaylığından çekilmesi yönünde güçlü bir baskıyla karşı karşıya kalan Biden, tweet attı: “Dün gece Donald Trump'ın “yeni üslubundan” bahseden herkes için. “Bunun bir hatırlatma olduğunu düşünüyorum: basında gördüğünüz her şeye inanmayın.”