“Letizia ile bir aileydik ve birlikte bir gelecek planladık”

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Aylardır İspanyol finansal yatırımcı Jaime del Burgo Bu, Kraliyet Hanedanı'nın ve İspanyol monarşistlerinin yaşayabileceği en büyük kabus.

Del Burgo buluştu Letizia Ortiz İspanya kraliçesi olmadan çok önce. Onlar arkadaştı ve ona göre arkadaştan da fazlasıydılar. Letizia'nın, 2004 yılında evlendiği, o zamanki Prens Felipe de Borbón (bugünkü Felipe VI) ile nişanlanmasının öncesi ve sonrası.

Letizia ve Jaime de kayınbiraderlerdi: Del Burgo kız kardeşlerinden biriyle evliydi.

Ağlarında kraliçeyi ciddi şekilde tehlikeye atacak ve Letizia'nın İspanyol monarşisinin bir parçasıyken ona yazacağı veya anlatacağı anekdotlar ve ifadeler dolaşıyordu.

Hatta ilk kızına hamile, Jaime'ye ait olması gereken bir şala sarılı bir fotoğrafı ve şu sözler: “Aşk. Senin şalını giyiyorum. Seni yanımda hissetmek gibi. O benimle ilgileniyor. Beni koruyor. Birbirimizi tekrar görene kadar saatleri sayıyorum. Seni sevmek. Buradan. Senin”.

Otuz yılı aşkın süredir İspanya dışında yaşayan Del Burgo, İspanyol kraliyet ailesi hakkında bildiği her şeyin yer aldığı bir kitap ve bir dizi hazırlıyor.

İspanya Kraliçesi Letizia, Arjantin ziyareti sırasında. Fotoğraf: Juano Tesone

Yaşadığı Londra'dan bu özel röportajı şu kişiye verdi: Zurna.

-Kitap belgesel serisi olacak. Hangi noktada?

-Noel'den önce yayınlayacağım Şimşir labirentiKurgunun gerçeğin altında kaldığı bir roman. Beni anlıyor musun. Ve sonra, gerçekliğin kurguyu aştığı otobiyografik kitap Lobos. Lobos halihazırda filmin yapım öncesi aşamasında. Ve gelecek yıl okunabilir ve görülebilir.

– Şikayetlerinizin amacı nedir?

-İspanyolları monarşik kurumun gerçekliği ve onun iktidarla ilişkileri konusunda bilinçlendirmek. Felipe'den önce ve sonra Letizia ile olan uzun süreli ilişkim sayesinde erişim ve bilgi sahibi oldum. İspanyollar aldatıldı, her gün aldatılıyorlar. Toplumumuzun piramidinin tepesinde saklı olan gerçeği ortaya çıkarmanın ve çözüm önerileri sunmanın zamanı geldi.

-Çözüm üretilemiyorsa, sorunu anlatmakla yetinmemek gerektiğine inanıyorum. Bunda başarısız ol, bunda başarısız ol. Tamam, çok güzel ama şimdi bunu nasıl düzeltebiliriz? Yapıcı olmak. Sorunu anlatacağım ve çözümü vereceğim. Ama belki toplum bunu uygulamaya koymayacak. İspanya bir saltanattır. Küçülmüş, eksik, fakir, gerçek dışı, görünürde ve hayali bir demokrasimiz var. İspanyollar mazoşisttir, ergendir, zayıftır. Ve sodomize edilmekten hoşlanıyorlar. Machado bunu her on saldırıdan dokuzunda söylüyordu. Ve bu böyledir.

-Otuz yıl önce İspanya'dan ayrıldım. Yakında söyleniyor. Ve sanki dünmüş gibi görünüyor. Bunun nedeni şu anda tahtı elinde bulunduranların ve onların hemen önceki seleflerinin ahlaki yozlaşma düzeyinin katlanılabilir düzeyi aşmasıdır. Bütün çizgileri aştılar.

-X'teki bazı mesajlarınızda Corona ile Bourbon'ları birbirinden ayırıyorsunuz.

-Temizlemek. Çünkü Kraliyet, Fransa'nın Bourbonları İspanya'yı işgal etmeden yüzyıllar önce zaten oradaydı. Kendilerine ait olmayan bir Krallığı ele geçirdiler. Alfonso XIII İspanya'dan kaçtı, bu nedenle tacı terk etti. Franco geldi ve kırk yıl sonra halefinin adını Alfonso'nun oğlu Juan'a değil, torunu Juan Carlos'a verdi. Mevcut Bourbon hanedanı bir diktatör tarafından yaratıldı. Micky Mouse'u seçebilirdi ama ne yazık ki bizim için Juan Carlos'u seçti. Ve oradan Felipe. Bu kadar kolay.

Emekli Kral Juan Carlos, eşi Sofia ve şimdiki Krallar Felipe ile Letizia, Mayıs 2004'teki evliliklerinin ardından. Fotoğraf: AFP
Emekli Kral Juan Carlos, eşi Sofia ve şimdiki Krallar Felipe ile Letizia, Mayıs 2004'teki evliliklerinin ardından. Fotoğraf: AFP

-Fakat 1978'de İspanyollar Anayasa'ya oy verdi.

-Ve bu da tuzaktı. Bourbonlar üç yüz yıl daha hüküm sürmek için kendilerini silahlandırdılar. İspanyollara oy vermeleri için Anayasanın tamamı verildi. Şöyleydi: Sonsuza kadar Bourbonlar ve demokrasi ya da hiçbir şey.

-Ama kral hükmetmiyor, değil mi?

-Sürüyü yaratmayı başardıkları şey budur. İspanya kralının olağanüstü bir gücü var. Kendisi devletin başıdır. Silahlı Kuvvetlerin başıdır. Dokunulmazdır. Kralın dokunulmazlığı eşi benzeri olmayan bir hukuk sapkınlığıdır. CNI'nin başkanıyla, iş dünyasının liderleriyle, bir anlamı olan ve kendi alanından geçen herkesle iletişim kuruyor. Herkes hakkında her şeyi biliyor. İyinin ve kötünün üstündedir. Öfkeler bu yüzden. Eğer herhangi bir politikacı birkaç yıl içinde yozlaşmaya başlarsa, üç yüz yıldır ortalıkta olan bir aile hayal edin! İnsanlar hayal edemezler, pratikte mutlak güçtürler.

-Kraliçe Letizia neden korkmalı?

-Bildiği gerçek olmayan hiçbir şey. Letizia'ya karşı bir şeyim olduğunu düşünme. Bu böyle değil. Hayatımızın uzun yıllarını birlikte paylaştık. Biz aile olduk. Her zaman söylediğim gibi bizimkisi sevgili ilişkisi değildi. Aşık ne olursa olsun o olurdu. Felipe'den bahsediyorum. Bizimki kararlı, uzun süreli, ayrıcalıklı bir ilişkiydi; geleceğimizi birlikte planladık ve bir aile kurmak istedik. El ele tutuşarak yaşlanmanın hayallerini bile paylaşıyoruz. Bir arada yaşama vardı. Bu ilişkiyi anlatmazsam tahtın çürümüşlüğü ve onu çevreleyen güçler hakkında ortaya koyacağım şeyler anlaşılmaz. Letizia adına ve Letizia ile birlikte gördüm ve duydum. Benden kaçmamı istedi. Ve deniyoruz.

-Çalışmadığım için mi?

-Çünkü o çılgın evde bazıları başkalarının rehinesi.

-Onunla en son ne zaman konuştun?

-Letizia hakkında ne düşünüyorsun?

– Eski bir aşka, pek çok şey ifade eden bir kişiye duyduğunuz sevgi. Ona “benim küçük kırmızım” dedim. İspanya'daki komünistlere, sanırım diğer ülkelerdeki komünistlere kızıl diyoruz.

-El Nacional bu günlerde şunu yayınladı: “Casa Real, Leonor'un kellesi karşılığında Jaime del Burgo Letizia'nın kellesini teklif etti.” Böylece? Bu ne anlama geliyor?

– Ortadaki saçmalığı okumayın. Gerçeği söylemiyor.

-Bu hafta Felipe'nin kral olarak onuncu yılını kutluyor. Hükümdarlığınızı yıkabilecek kanıtınız var mı?

-Bir ülkede diyelim ki normal. Ve ben böyle anladığım kadarıyla kültürlü, eğitimli, kalkansız, eşit fırsatlara sahip ve daha pek çok şeyle, Lobos'tan sonra Kraliyet yeni kriterlerle formüle edilecek ve Bourbonlar acı çekmeye devam etmek yerine ondan sonsuza kadar uzaklaşacak. onlara. İspanya'nın baş döndürücü bir hızla gelişmesini ve ilerlemesini sağlayacak gerçek bir demokrasiye dönüştürmek için Anayasa beş önemli noktada değiştirilecekti. Lobos'u görünce İspanyol toplumunun nasıl tepki vereceğini görmek beni çok ilgilendiriyor. Geriye ne kadar onurumuz kaldıysa bunu önümüzdeki iki yıl içinde göreceğiz. Sonra geri döneceğim ve bu sürgün sona erecek. Yoksa bir daha asla ayak basmayacağım.

-Ağlarında Hükümet başkanı Pedro Sánchez'i sert bir şekilde eleştiriyor. Ona karşı deliller neler?

-Pedro Sánchez'in 7,7 milyon oyu var. Bu, esas olarak memurlardan ve ailelerinden gelen bir tutsak oydur. İspanya, Batı'da aktif vatandaş başına en fazla memur sayısının düştüğü ülke. Sánchez, herkesin olması gerektiği gibi en fazla dört yıl yerine tüm hayatı boyunca iktidarda kalmayı isteyen ikna olmuş bir kırmızı, utanmaz biri. Hükümet kurmak için binlerce masumun kanını kullanan eski ETA'nın yardımına ihtiyacı vardı. Ve Felipe buna izin verdi. Elleri kana bulanmış olanlarla el sıkıştığınızda kirlenirsiniz. Bir zincirin parçasısın.

-Onun elini asla sıkmazsın…

-Bu beni kirletir. Birkaç hafta önce Letizia'ya söyledim. Üzgünüm, bir daha elini sıkamayacağım. Bunu eldivenle yapmam gerekecekti. Ben de ona bunu söyledim.

-Tehdit aldın mı?

-Evet. Hayatım boyunca ETA terör örgütünün içindeydim. Ve bugün, sanırım Bourbonları dişiyle tırnağıyla savunan aşırılıkçılardan. Sonuncusu iki gün öncesine ait ve bunu Birleşik Krallık polisinin dikkatine sundum. Hasta insanlar var. Felipe'nin ülkeyi temsil ettiğini düşünüyorlar. Ve her şey onun savunmasına giriyor.

-ETA ile kursa gittim. Onlar çocukluğumun şeytanlarıydı. Babam yenilmesi gereken bir düşmandı. Çok acı çektik ve hayatta kaldığımız için şanslıydık. ETA ile hayatımın her gününü son günümmüş gibi yaşamayı öğrendim. Bu da diyelim ki farklı bir varoluş vizyonuna sahip olmanızı sağlıyor. Hepimiz öleceğiz. Bu bir zaman meselesi. Korku felç ediyor. Bunun üstesinden gelme cesaretine sahip olmalı ve yükümlülüğümüz olduğuna inandığımız şeyi yapmalıyız. 2004 yılında ya da o civarlarda ETA bana devrim vergisini verdi. Birçok iş adamı ödedi. Carlos Herrera'yı aradım ve bir radyo röportajında mektubu yırtıp onları cehenneme gönderdim. O günden sonra uzun yıllar tabanca taşımak ve özel eskort sahibi olmak zorunda kaldım. Kötülüğün maskesi düşürülmeli ve yenilmelidir.

Felipe ve Letizia, Mayıs 2022'deki düğünlerinin ardından selamlaşıyorlar. Fotoğraf: AFP
Felipe ve Letizia, Mayıs 2022'deki düğünlerinin ardından selamlaşıyorlar. Fotoğraf: AFP

-Letizia ile Kral Felipe'nin evliliği sizce ne kadar sürer? Sizce boşanma olacak mı?

-Var olmayan bir şeyi sonlandıramazsınız. Bunun biraz şifreli bir cevap olduğunu biliyorum. Ama zamanı gelince açıklayacağım. Gerçeklik, sözlükteki kelimelerin anlamını aşmaktadır.

– İzlendiğiniz hissine kapılıyor musunuz?

-2012'den bu yana “izleniyorum”. Konuşmalarımın kaydedildiğini, e-postalarımın okunduğunu, cihazlarımın dinlendiğini biliyorum. Bir pazar günü Cenevre'nin eteklerinde yaşadığı bir konağı baştan aşağı aradılar. İstihbarat servisleri sizin kurumlar için tehlike oluşturduğunuzu düşündüklerinde kendi inisiyatifleriyle harekete geçiyorlar. Vatansever olduklarını düşünüyorlar. Ve onlar pislik.

-Sessiz kalman için sana para teklif ettikleri doğru mu? Eğer öyleyse, teklifi neden kabul etmediniz?

-Aksine. Konuşmam için bana para teklif ettiler. Bir cok zaman. Ve ben her zaman reddettim. İnsanlar paraya takıntılıdır ve herkesin bir fiyatı olduğunu düşünürler. Benim yaşımda 54 yaşındayım ve kafamda otuz yaş daha var, şöhreti, tanınmayı, parayı, eleştirileri umursamayı bırakıyorum. Geçimimi çok genç yaşta kazandım ve yorulmadan çalışarak ve çaba harcayarak iş hayallerimi gerçekleştirmeyi başardım. Hiçbir şeye ve hiç kimseye bağlı değilim.

-Letizia'nın imajı hasarlı.

-Evet. Bana öyle söylüyor. Ama bunu yapmakta ısrar ediyor. Yardım etmeye gerek yok. Yıllarca bir danışman gibi bundan kaçınmasına yardımcı oldum. Bazen onu kendisinden kurtarmayı başardım. Çoğu zaman hayır. Geçen 6 Aralık'tan bu yana daha ölçülü davrandı. Onların hepsi.

-Güvenli bir yerde ne tür kanıtları saklıyorsunuz? Videolar, fotoğraflar, mektuplar, elektronik mesajlar…?

-Juan Carlos hakkında fikriniz nedir?

– Sapık bir varlıktır. İspanya kralı bir Rus milyarder gibi, zalim bir rejimin vekili gibi yaşıyor. İspanyolların cepleri pahasına. Aynı zamanda hükümetin başkanı. İspanya'da insanların çoğunluğu mileurist olduğundan kurumlar müstehcen bir gösteriş sergiliyor. Ama kitleler buna izin veriyor. Çocukluğunuzdan beri eğitimliyseniz: önce Tanrı, sonra Kutsal Baba, sonra siz ve en sonunda da herkes… Normal çıkmıyorsunuz. Gerçek insanların gerçek sorunlarıyla empati kuramazsınız. Ben dokunulmazım. Gardiyan beni görünce topuklarını vuruyor ve hazırolda duruyor. İnsanlar beni bir yıldızmışım gibi karşılıyorlar. Beni tanıdıklarını sanıyorlar. Bana Majesteleri gibi davranıyorlar. Beni gördüklerinde hepsi başlarını eğerler. Ellerini öp. Saygılarımızla. Ben onların hayatlarının bir parçasıyım. Eğer böyle büyürseniz, İspanya'da söylediğimiz gibi, bir aptal olarak ortaya çıkarsınız. Bu yüzden benim ülkem dışında her yerden kovulan Bourbon'lar oldukları gibi ortaya çıktılar ve hilelerini yaptılar. Hiçbir düzeltmeleri yok.

-Kral Felipe ile ilişkiniz nasıldı? Onunla doğrudan temasta bulundunuz mu? Arkadaşlık bile mi?

-Evet. Yıllarca çok iyi arkadaştık. Samimi arkadaşlar. Ve ona her zaman ne düşündüğümü söyledim. 2027'de devam etmeyecek. İspanyolların kendine has özelliklerine rağmen. Değişim olacak.

-Eklemek istediğin bir şey var mı?

-Evet. Kişisel bir mesele için Arjantin'e olan sevgimi ifade ediyorum. Umarım ülke olarak iyi yerlere gelirler. Lobos'a Benicio del Toro'yu vermek isterim. Pek az oyuncu gibi karakterlerinde kötülüğü somutlaştırma yeteneğine sahip.