“İran'ın atom bombası yok ama uranyumu çok yüksek düzeyde zenginleştiriyor”

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
BM Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı genel müdürü Arjantinli diplomat Rafael Grossi, İran ülkesi ile İsrail arasındaki krizin kötüleştiği bir dönemde Viyana'dan Clarín ile yaptığı konuşmada “İran'ın atom bombası yok” dedi. İran'ın nükleer yapısının bir parçasının bulunduğu İsfahan'daki İsrail kopyasının olduğu gün.

– Son bombalamayla ilgili görüşünüz nedir?

-Bilgiler pek net değil. Ancak burada teşkilattan aldığımız ve çıkardığımız sonuç, bunun İran'ın birkaç gün önce İsrail topraklarına yönelik saldırılarına bir yanıt olduğu ve aynısının Diplomatik Karargah'ın uğradığı saldırının bir sonucu olduğudur. Suriye'deki Şam'daki İran Konsolosluğu'nda meydana gelen olayda bir dizi önemli İranlı askeri ve istihbarat yetkilisi öldürüldü.

-Bu İran'ın nükleer tesislerini etkiledi mi etkilemedi mi?

-Bu tam da bizim sahip olduğumuz büyük bir endişeydi. İran'daki ekiplerimizle temas halindeydik ama sonuçta hiçbir etkisi yok gibi görünüyordu. İran'ın İsfahan kentinde, uranyumu zenginleştirmek için kullanılan ve bu nedenle oldukça stratejik olan ultra santrifüjlerin üretimine yönelik atölyeler bulunmaktadır. Burada ayrıca nükleer yakıt üretim ve uranyum cevheri dönüştürme tesisi var ve ayrıca küçük bir araştırma reaktörü de var. Saldırı, ultrasantrifüjlerden sadece birkaç kilometre uzaktaki bir havaalanının yakınında meydana geldi. Ancak amaçlanan hedefin bu olmadığı açık. Daha sonra diğer tesisler de etkilenmedi.

– Müfettişleriniz orada neyin etkilendiğini inceleyebilir mi?

– Kesinlikle evet. Teşkilatın müfettişlerinin yetkisi, nükleer programla bağlantılı nükleer sahaları ziyaret etmek veya denetlemektir. Nükleer tesisler söz konusu olduğunda evet, kesinlikle. İran'ın tüm nükleer tesislerine neredeyse her gün erişebiliyoruz.

– Mevcut durumda müfettişler çalışıyor mu, yoksa güvenlik nedeniyle şantiyelerde yok mu?

– Evet, çok iyi bir nokta. Hafta sonu, duyurulan olası saldırılar sonucunda İran hükümeti, savunma veya koruyucu önlemler almak amacıyla tüm nükleer tesisleri kapatacağını bize bildirdi. Bu bağlamda bizi kendilerine yaklaşmamaya davet ettiler. Bu yüzden Pazar ve Pazartesi günü müfettişleri görevden aldım. Ancak Salı günü tesislere geri döndük

– Nükleer anlaşmanın çöküşünden sonra İran uranyum zenginleştirme konusunda ilerleme kaydetti mi?

– Evet kesinlikle. İran'la ilgili olarak var olan en karmaşık ve belki de tartışmalı noktalardan biri, İran'ın uranyumu yüzde 60'a kadar zenginleştirmesidir. Bunun çok hassas bir siyasi boyutu var çünkü nükleer silah yapmak için gereken zenginleştirme derecesi %90'dır. 60 ile 90 arası bir adımdır. Zenginleştirme yolunda çok az. Yani uranyumu yüzde 60'a kadar zenginleştirmeye başladıkları için, bu seviyeye kadar zenginleştiren, nükleer silaha sahip olmayan bir ülke yok…

– Hedef nükleer bir silah mı?

– Belki bir analist olarak bunu söyleyebilirsin. Ama asla genel müdür olmadım. Şu anda nükleer silah görmüyorum. Ama açıkça bunun için kullanılabilecek, sivil işlevi çok açık olmayan nükleer malzeme üretiyorlar, neden bu kadar yüksek düzeyde zenginleşiyorlar.

– İran'ın bugün nükleer bombaya sahip olduğu ihtimalini göz ardı mı ediyorsunuz?

– Bunu gösteren herhangi bir bilgi elimizde yok. Ama bir şeyi söylerken diğerini de söylüyorum. Bir yandan, bugün İran'ın nükleer silaha sahip olmadığını söyleyebilirim. Aynı zamanda askeri kökenli olabilecek bir dizi faaliyete girişiliyor ve bize verilmesi gereken işbirliğini vermiyorlar. İran'ın nükleer programı etrafında büyük bir uluslararası gerilimin olmasının nedeni budur.

– Çünkü onlar olmasa da birikiyorlar. Halihazırda birkaç nükleer silah yapmaya yetecek kadar malzemeye sahipler. Ancak atomik bir patlamaya yol açacak kontrolsüz nükleer reaksiyonu üretecek olan zenginleştirilmiş uranyum gibi bir malzemeye sahip olmak başka bir şeydir. Bunun yanı sıra nükleer silah için ihtiyacınız olan birçok şey var. Yani bunların hepsini göremiyoruz. Ancak yararlı olabilecek – potansiyeli kullanıyorum – bazı faaliyetler görüyoruz. Bu nedenle bu konuda büyük bir uluslararası alarm var. Kuruluşun görevi bunun olmayacağına dair güvenilir garantiler sağlamaktır.

– Denetimlerin yaygınlaştırılması gerektiğine inanıyor musunuz? İran'ın başka bir statüye erişmesi gerektiğini mi?

– Evet etkili bir şekilde. Tam olarak 2018'e kadar var olan, İran'ın nükleer programına bir dizi oldukça önemli sınırlamalar getiren ve aynı zamanda Teşkilat'a çok daha geniş denetim yetenekleri sağlayan kapsamlı bir anlaşma olan ünlü önceki anlaşmaya atıfta bulunuyordunuz. ABD 2018'de anlaşmayı terk ettiğinde -bu bir anlaşma değildi- İran da anlaşmadan vazgeçti. Sonra anlaşmanın çözülmeye başladığı bir tür belirsizliğe girdik… Kimse anlaşmanın artık var olmadığını beyan etmedi ama kimse buna uymuyor. Dolayısıyla bu durumla birlikte ajansta kaybettiğimiz şey, sahip olduğumuz görünürlük oldu.

-Ukrayna'da Zaporizhia fabrikasında neler oluyor?

– Zaporizhzhia nükleer santralinin Rus kontrolü altında olduğu Ukrayna örneğine gidersek, Ajans orada çok ilgili ve ben şahsen bu durumdayım. Birkaç gün önce bu konuyla çok meşguldüm. Doğrudan tesise yönelik, yine oldukça hesaplanmış, çok azaltılmış patlayıcı yüküyle, tesisin fiziksel bütünlüğünü hiçbir zaman ciddi şekilde etkileyemeyecek bir saldırı gerçekleşti. Ama bunlar kişinin askeri kapasitesini ifade etmenin yollarıdır. Ve bu durumda benim için en ciddi şey, diyelim ki nükleer tesislerin meşru hedefler haline geldiği bir dünyada ilerliyor olmamız.

-Gezegenin nükleer güvenliği riske atılıyor

– Kesinlikle kesinlikle. Bu hafta salı günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bulunmamın nedeni budur. ABD olağanüstü toplantı çağrısı yaptı ve benden bu durumu rapor etmemi istediler. Orada çok önemli bir oturum gerçekleştirdik. Ukrayna da oradaydı, çünkü bunlar, iki ülke arasındaki veya bu durumda İsrail ile İran arasındaki spesifik çatışmanın ötesinde, tam anlamıyla uluslararası barışı ve güvenliği geniş anlamda riske atabilecek olaylardır.

– Bu çok ilginç bir bakış açısı. Ancak dediğim gibi, bunun nedenleri hakkında spekülasyon yapmaktan kaçınmalıyım. İnandığım şey şu ki, önceki anlaşmadan vazgeçilmiş olsun veya olmasın, bir tür anlayışa, İngilizce'de söylediğimiz şekliyle “anlayışa” doğru ilerlememiz gerektiği çok açık. Başka tür bir anlaşmaya yönelmemiz, o anlaşmaya geri dönmemiz veya onu değiştirmemiz gerekiyor. Açık olan şu ki, bu seviyede, İran nükleer programının ilerlediği hızda, şu anda sahip olduğum sınırlı denetim olanaklarıyla, bir noktaya geleceğim ve şunu söylemek zorunda kalacağım: “Artık yapamam.” Bir bütün olarak bu ülkede olup biteni garanti ediyorum. “Size olup bitenler hakkında kısmi bir fikir verebilirim, ancak tüm faaliyetlerin barışçıl amaçlarla olduğunu garanti edemem.”

-Kimden daha fazla güce ihtiyacın var? Ajanstan mı, denetlemesi gereken ülkelerden mi?

– Teşkilattan değil. Açıkça kabul etmesi gereken ilk ülke İran'dır. Unutmayalım ki, savaştan sonra harap olmuş, işgal edilmiş bir ülke olan Irak'ta değiliz. IAEA üyesi bağımsız bir ülke ile çalışıyoruz. Tamamen tatmin edici olmasa da, IAEA ile birlikte çalışan, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasının parçası olan bir ülkeyle. Yani uluslararası denetim kurumunun her istediğini yapabileceği bir durumda değiliz. Burada ihtiyacımız olan şey bir anlaşma, bir anlayıştır. İşte tam da bu yüzden birkaç gün sonra yeniden diyalog kurmak için Tahran'a dönmem gerekiyor. İşleri tekrar yoluna koymak için üst düzey bir siyasi diyaloğu yeniden başlatmak.

Dünyadaki nükleer güvenliği denetlemekle görevli Arjantinli

63 yıl önce Almagro mahallesinde doğan Rafael Grossi, Ulusal Dış Hizmet Enstitüsü'nde kabul edilen birinci sınıf diplomatlardan biriydi. Avusturya'nın büyükelçisi ve Viyana'da bulunan Uluslararası Kuruluşların Daimi Temsilcisi olarak görev yaptı. Kariyerine merhum büyükelçi ve Dışişleri Bakanlığı Nükleer İşler Dairesi başkanı Adolfo Saracho'nun öğrencisi olarak başladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) genel direktörlüğüne gelişi kişisel bir zaferdi, ama aynı zamanda Cambiemos yönetimi sırasında ülke için de bir zaferdi ve bu, şu anda olması gereken Devlet politikasının bir parçası olarak Alberto Fernández'in zaferine eşlik ediyor. Arjantin'in her bölgesinde ve öyle değil.

2019 yılında nükleer güvenliği sağlayan en yüksek organın başına getirilmesi, jeopolitik dengeler içinde müzakere edilmesi ve Güvenlik Konseyi'nin beş büyük ülkesinin (ABD, Çin, Çin) onayını alması gereken engellerle dolu bir yarıştı. Rusya, Fransa ve Birleşik Krallık.

-İran başkan yardımcısı birkaç gün önce sizi aradı, sebebi neydi?

– Gidebilir miyim, gitmek istersem diye görmek için.

– Yani İran'ın komşusuyla çatışmasını artırmada diplomatik çıkarı olmadığı doğrulanacak mı?

– Umarım olmaz. Bakalım sohbete, görelim…

– Nükleer tesisler çok derin mi? Geleneksel olarak saldırıya uğrayabilirler mi, saldırılamazlar mı?

– Gerçek şu ki, İran'da uranyumun zenginleştirildiği, biri Fordow ve diğeri Natanz adında iki nükleer saha bulunmaktadır. Fordow örneğinde İran bu kurulumun tamamını bir dağdaki tünellere yaptı. Natanz vakasında ise daha önce yüzeydeydi. Ancak 2020 yılında bir dizi patlamanın yaşandığı ve kökeni pek belli olmayan bir tür sabotajın ardından tüneller kazmaya, tüm zenginleştirme kapasitesini ve santrifüj basamaklarını yer altına koymaya başladılar.

– Yani yok edilemeyen konvansiyonel bir bombayla. Sığınak karşıtı bir bombaya ya da çok özel bir bombaya ihtiyaç var, çünkü görünüşe göre bunlar atom karşıtı tesisler, değil mi?

– Bunlar çok korunaklı tesisler, değil mi? Açıkçası İran zenginleştirme projelerini çok önemsiyor ve koruyor. Bu yüzden onları dağların derinliklerine ya da tünellere koyuyor. Buna saldırmak çok zordur, çok zordur. Büyük bir saldırı olmadığı sürece veya bu ancak açık ve topyekün bir savaş bağlamında hayal edilebilirse. 200 kilometrelik füzeyle kayayı delerek tesislere ulaşıp onları kıramazsınız. Bu imkansız

-İsrail'in nükleer cephaneliği var mı?

– Ne tasdik ettiler, ne de yalanladılar. O yüzden bunu söyleyemezdim. İsrail ayrıca nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasını da imzalamadı. Dolayısıyla UAEA olarak benim, incelememe izin verdikleri dışında orada inceleme yapma kapasitem yok. Bu yüzden sahip olup olmadıklarını rapor edemiyorum. Donukluk adı verilen, ne onayladıkları ne de inkar ettikleri bir politikaları var.

-Özellikle bir diplomat olarak deneyiminiz göz önüne alındığında, bu krizde önümüzdeki birkaç günü nasıl hayal ediyorsunuz?

– Gerginliği azaltma mantığına gitmeliyiz. Her şeyden önce, bunun bir miktar niyet olduğunu düşünüyorum, çünkü konuşmamızın başında da belirttiğimiz gibi, bu saldırılar üzerinde nispeten, açıkçası üzerinde anlaşmaya varılmadı çünkü saldırılar üzerinde hiçbir zaman anlaşmaya varılmadı, ancak bazı parametreler vardı. her iki tarafta saygı gördü. İşte böyle oldu. Bir diyalog var, bunun kamusal bir diyalog olmadığını biliyorum ama bir diyalog var.

Seyahat Programı

Rafael Mariano Grossi Arjantinli bir diplomattır. 3 Aralık 2019'dan bu yana Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. Arjantin'in Avusturya'daki eski büyükelçisi, Slovenya, Slovakya ve Viyana merkezli Uluslararası Kuruluşlarla eş zamanlı olarak görev yapmaktadır. 12 Mart 1961'de Almagro, Buenos Aires, Arjantin'de doğdu. Cenevre Yüksek Lisans Enstitüsü'nde (IHEID), Arjantin Papalık Katolik Üniversitesi'nde, Santo Tomás Moro Binası'nda okudu.