Fransa Ukrayna'ya askeri eğitmen gönderiyor

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya ile savaş sırasında gerekirse Ukrayna'ya Avrupalı birliklerin gönderilmesini göz ardı etmediğini söyledi. Şimdi, Fransa, Ukrayna güçlerini eğitmek için eğitmen göndermeye başlayacakKiev'in üst komutanına göre.

General Oleksandr Syrskyi, Fransız askeri eğitmenlerine izin verilmesine yönelik belgelerin imzalandığını söyledi Ukrayna eğitim merkezlerini ziyaret edecekler, Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu ile görüştükten sonra.

General Syrskyi, Telegram mesajlaşma uygulamasında “Fransa'nın Ukrayna askeri personelini eğitmek için Ukrayna'ya eğitmen gönderme girişimini memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

“İlk Fransız eğitmenlerin yakında eğitim merkezlerimizi ziyaret etmelerine, altyapılarını ve personellerini tanımalarına olanak sağlayacak belgeleri zaten imzaladım. Fransa'nın kararlılığına inanıyorum. diğer ortakları da bu iddialı projeye katılmaya teşvik edecek”diye güvence verdi.

Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron. AFP Fotoğrafı

Ukrayna başkomutanı, ilk Fransız konuşlandırmaları hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Fransa Savunma Bakanlığı şunları söyledi: “Daha önce de defalarca belirtildiği gibiUkrayna topraklarında eğitim “Cumhurbaşkanlığı tarafından 26 Şubat'ta toplanan Ukrayna'ya destek konulu konferanstan bu yana tartışılan projelerden biri.”

Bilgiyi belirtmeden, “O dönemde tartışılan tüm projeler gibi bu yol da Ukraynalılarla, özellikle onların tam ihtiyaçlarını anlamak için çalışma konusu olmaya devam ediyor.”

Macron Avrupa'yı kızdırdı

İngiltere ve Almanya'nın karşı çıktığı Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Şubat ayında şunları söylerken kaşlarını kaldırdı: “Bu göz ardı edilemezdi.” Batılı birlikleri Ukrayna'ya gönderiyoruz.

Müdahale, ittifakın üye ülkeleri olarak NATO içinde bölünmelere yol açtı. Savaş kuvvetlerinin konuşlandırılmasını reddettiler Bu, Rusya ile gerilimin tırmanması riskini doğurabilir.

İngiltere ve Almanya, Macron'un önerisine karşı olduklarını açıkça ifade ettiler. Berlin'le gerilim yaratıldı.

Moskova, Batılı birliklerin konuşlandırılmasının tetikleyeceğini iddia etti Rusya ile NATO arasında “kaçınılmaz olarak” topyekün bir savaş.

Ancak Fransa cumhurbaşkanının hamlesi, Ukrayna'nın Doğu Avrupa'daki en ateşli destekçilerinden bazılarını harekete geçirdi Ayrıca asker göndermeyi de düşünmeliyiz.

Litvanya dışişleri bakanı Gabrielius Landsbergis geçen hafta şunları söyledi: “Litvanya, Ukraynalıların kendi topraklarında eğitimini organize edebilecek, Fransa veya başka bir ülkenin başkanlık edebileceği bir ülkeler koalisyonuna katılmaya hazır.”

Polonya artık Rusya ile bir tür Berlin Duvarı inşa etmekle kalmıyor, aynı zamanda Ukrayna'ya asker göndermeyi de göz ardı etmiyor. Ukrayna'ya yapılan tüm askeri yardımlar kendi topraklarından yapılmaktadır.

İngiltere, ABD ve AB ülkeleri, Rusya'nın Şubat 2022'de tam kapsamlı işgalini başlatmasından bu yana Avrupa topraklarında 100.000'den fazla asker eğitti.