“Bolivya demokrasinin dönüşünden bu yana en kötü krizi yaşıyor”

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
İçinde Bolivya Haziran 2005'teki protestolarla sarsılan Eduardo Rodríguez Veltzé (68), Yüksek Haber Divanı başkanıydı. Ülke çapındaki şiddetli protestolar nedeniyle Başkan Carlos Mesa'nın istifasının ardından Kongre, seçim çağrısı yapmak amacıyla Rodríguez Veltzé'yi altı ay süreyle devlet başkanı olarak atadı. Kazandığı ilk seçimlerdi Evo Morales.

2013 yılında Rodríguez Veltzé, Evo Morales tarafından Bolivya'nın denize çıkışı için Lahey'deki Uluslararası Mahkemede Bolivya'yı Şili'ye karşı temsil etmek üzere atandı. Bugün sorulan soruya yanıt olarak ZurnaBolivya'nın garantisini veriyor “Demokrasinin dönüşünden bu yana en kötü krizi yaşıyor”Başkan ısrar ediyor Luis Arce Uzlaşma sağlamak için tüm siyasi güçleri ve eski başkanları bir araya getirmeli.

Ayrıca görevde kaldığı birkaç ay içinde bir generalle yaşadığı anlaşmazlığı nasıl çözdüğünü de hatırlıyor. Arce'nin orduyla yüzleşmek için aşağı inmesini eleştiriyor Çarşamba günkü isyan sırasında Palacio Quemado'da.

-Geçen haftaki darbe girişiminden ne gibi sonuçlar çıkarıyorsunuz?

-Başarısız bir itaatsizlikten başka bir şey değildi ve sonrasında bunun bir darbe ya da başka bir şey olduğuna dair bir anlatı yerleştirmeye çalışırken elde ettiği tek şey, gerçekte ne olduğuna dair halkta ve uluslararası toplumda daha fazla şüphe yaratmak oldu. olmuş. .

-Askeri darbe bitince ekonomik kriz devam mı edecek?

-Bu başarısız darbeden daha önemlisi Bolivyalıların cüzdanlarını etkileyen ekonomik krizdir. Ekonomik durumlarıyla ilgili kesin bilgiye sahip olma ihtimalleri esastır. Göstermek istedikleri gösteri bu değil.

Eduardo Rodríguez Veltzé, Bolivya'nın başkanı olduğunda.

-Bolivya bugün nasıl?

-Ekonomik kriz var, yargı krizi var, Yasama Meclisi'nin tam işleyişinden dolayı yasama krizi var ve bu da Anayasa Mahkemesi'nin gensoru yoluyla denetimin etkin hale getirilmesi yönündeki kararlarıyla sekteye uğratıldı. Son olarak, yargı seçimleri, ön seçimlerin yapılması ve belirsizliklerle dolu bir seçim takvimi konusunda belirsizlik olduğu için bir seçim krizi de yaşıyoruz.

-Bu kritik durumdan nasıl çıkılır?

-Başkan Luis Arce'i, demokrasinin iyileşmesinden bu yana yaşadığımız en ciddi krizlerden biriyle yüzleşmek için sorumlu, çoğulcu, katılımcı bir siyasi diyalog çağrısında bulunmaya teşvik ediyorum. Evo'yu, Mesa'yı, Podemos'u (muhalefet partisi) kim yönetiyorsa, parlamentoda temsil edilen siyasi güçleri ve yurttaş aktörleri açık, çoğul bir şekilde çağırmalısınız, çünkü kriz kimsenin kendini bilgeliğin sahibi gibi hissetmesine izin vermiyor, çözüm de. . Bunun Arce'nin, Morales'in ya da diğer adayların kişisel seçim iddialarını aşan çok daha büyük bir sorun olduğu açık. Bolivya, 42 yıl önce demokrasinin yeniden toparlanmasından bu yana en kötü krizi yaşıyor. 19'da, başka bir askeri darbe Evo Morales'in iktidardan ayrılmasını istediğinde zaten çok zor zamanlar geçirmiştik. Burada partinin veya kişisel çıkarların değil, halkın çıkarlarının hakim olması gerekir.

Barış içinde barış! Patlamanın ardından insanlar şunları bekliyor: Sorumlu siyasi diyalog: ekonomik krize çözüm bulmak, Yasama Meclisi yasalarını onaylamak, “darbeleri” önlemek için yargı ve silahlı kuvvetler reformunu başlatmak ve fikir birliğine varmak için siyasi irade. O… pic.twitter.com/l3wyZFAz0z

— E. Rodríguez Veltzé (@erveltze) 28 Haziran 2024
-Bolivya en çok darbenin yaşandığı ülkelerden biri. Bundan kaçınmak için nasıl çalışabilirsiniz?

-Silahlı Kuvvetler bu ülkede mutlaka gözden geçirilmesi gereken bir güç unsurudur. Kalıcı bir tehlike oluşturan Silahlı Kuvvetlerle birlikte yaşama koşullarını yeniden düzenlememiz gerektiğine inanıyorum.

-Kriz anında gözden geçirilebilecek bir şey mi?

-Bolivya'da meydana gelen bu krizlerin kurucu anları, yani sadece siyasi ve yönetici sınıfa değil aynı zamanda vatandaşlara da düşünme fırsatları açtığına inanıyorum. Acil olan sadece Anayasa'nın bazı maddelerinin değil, temel kanunların da değiştirilmesidir. Bu, örneğin cumhurbaşkanının yeniden seçilmesi konusunda açıkça görülmektedir. Yeniden seçilmeyi mümkün kılan bir hak olduğuna dair anayasa metninde ve yargı kararlarında netlik olmaması. Daha sonra hiçbir şeyi açıklığa kavuşturmayan ardı ardına gelen kararlar, istişari görüş vb. Kesinlik sahibi olmamız gerekiyor. Aynı şey, hiper başkanlık sistemi ve önemli anayasal ve hukuki kökleri olan, değiştirilmesi gereken organik düzenlemeler için de geçerlidir. Ancak tüm bunlar için siyasi uzlaşmaya ihtiyaç var.

-Kısa vadede diyalog arayışına girmek zorunda kaldı.

– Patlamaların olmadığı bir krizle baş etmek için elimdeki tek araç buydu. Ordu komutanı General Antezana'yı görevden almak üzere görev sürem sırasında vermek zorunda kaldığım bir kararla, ayın 26'sında yaşananları bana birçok şeyi hatırlatan bir olaydan çok etkilendim. Bunu hemen yaptım ve neredeyse otomatik olarak onun halefini atadım.

Rodríguez Veltzé, Evo Morales ile birlikte Lahey'de Şili karşısında Bolivya'nın denize açılmasını talep ederken.  Fotoğraf: Reuters/David Mercado
Rodríguez Veltzé, Evo Morales ile birlikte Lahey'de Şili karşısında Bolivya'nın denize açılmasını talep ederken. Fotoğraf: Reuters/David Mercado

-Sizce Başkan Arce askeri darbe karşısında iyi davrandı mı?

-Başkan Arce'nin bu komutanı görevden alma veya görevden alma konusunda yaşadığı gecikmeye hâlâ şaşırıyorum. Sadece bu da değil, asi adam Saray'a gittiğinde Arce Catacora ofislerinden iner ve ona yetişmek, bu isyancı generalle konuşmak için gider. Bana öyle geliyor ki bu, başkanlığın sahip olduğu güvenlik mekanizmalarını sorgulayan talihsiz bir karardı. Kısa tecrübelerime dayanarak, bir başkanın göreve başlama törenini onurlandırması ve kendine saygı duyması, sokakta tanklarla dolaşan bir isyancıya ulaşmaması ve hatta onunla konuşmaması gerektiğine inanıyorum. Açıkçası bu bölümü çok talihsiz buluyorum.