Biden göçü durdurmakta neden haklı?

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Pek çok liberal artık kendimizi göç konusunda rahatsız edici bir durumda buluyor.

Yıllardır Cumhuriyetçilerin çaresiz göçmenleri dışarıda tutmaya yönelik acımasız önlemlerini kınadık.

Meksika'nın sınır bölgesinde dikkat işareti. AFP'nin fotoğrafı. Hector Mata.

Ama başkan Joe Biden artık sığınmacıların sayısını azaltmak için Başkan Donald Trump'ın yaklaşımından çok da farklı olmayan kendi katı önlemlerini uygulamaya koydu.

Yeni tedbirler mahkemeler tarafından bozulabilir ancak bu arada soldaki pek çok kişi Biden'a sert eleştiriler yöneltiyor.

Kaliforniya'dan Senatör Alex Padilla, Biden'ın Trump'ın taktik kitabından ödünç aldığını öne sürerek bıçağı çevirdi:

“Başkan Biden, Trump'ın sığınma yasağını yeniden canlandırarak baltalanmış Amerikan değerleri.”

Ulusal Göç Hukuku Merkezi başkanı Kica Matos şunları söyledi:

“Başkan Biden'ın başarısız Cumhuriyetçi politikaları korkakça kabul etmesi, yalnızca daha fazla zarara ve işlev bozukluğuna yol açacak bir hatadır.”

Stephen Colbert, liberallerin elinde bunun nasıl olacağını hayal ederek Biden'ın tarafını tuttu:

“Sınırı kapatacağız millet, ancak duvar glütensiz olacak ve dikenli tel tercih yanlısı olacak.”

Mülteci yanlısı içgüdüler ile sistemin işe yaramadığını pratikte kabul etmek arasında sıkışıp kaldığım için çelişkideyim:

Yasadışı geçişler çok fazlaydı ve yasa, insanların sığınma başvurusunda bulunmasına ve hak etseler de etmeseler de süresiz olarak kalmalarına izin veren bir boşluk sağlıyordu.

Var olmamın tek nedeni, 1952'de Oregon'daki bir ailenin Doğu Avrupa'dan gelen bir mülteci olarak babama sponsor olmasıydı.

Ama istemeyerek de olsa Biden'ın baskısıyla doğru şeyi yaptığı sonucuna vardım.

Ben de dahil olmak üzere liberaller, Trump'ın sözde göç politikaları nedeniyle sola itildi. Müslüman yasağı çocukların ailelerden ayrılması öyle kibirle yapılıyor ki bazen aile bireylerinin yeri belirlenemiyor.

Trump'ın Beyaz Saray'dan ayrılmasının üzerinden üç yıldan fazla süre geçti. 1.200 göçmen çocuk Henüz ailelerine kavuşamadılar, bu millet olarak bizim ayıbımızdır.

Bununla birlikte, çözümün kapıları açmak olduğunu düşünmüyorum.

Biz Amerikalılar çoğu zaman göçe ikili bir mesele olarak yaklaşıyoruz.

Biz lehindeyiz ya da karşısındayız.

Aslında göçü bizim ayarladığımız bir kadran olarak görmek lazım.

Göçe ne kadar inansak da, dünya genelinde zorla yerinden edilen 114 milyon insanı, hatta dünya çapında ciddi yoksunluklara maruz kalacağı tahmin edilen bir milyar çocuğu da hoş karşılamayacağız.

Gelmeye istekli olanların bir kısmını kabul etmekle yetinmeliyiz ve bu kısmın belirlenmesi, dikkate alınması gereken pek çok değiş tokuşu içeren önümüzdeki siyasi sorundur.

Göç genel olarak ülkeye önemli faydalar sağlar ve özellikle kazananlar işverenler ve varlıklı bireylerdir:

Göçmenler, bahçıvan veya bakıcı kiralayan kişilerin işçilik maliyetlerini azaltır.

Ancak ekonomistler bu etkinin büyüklüğü konusunda hemfikir olmasa da yoksul Amerikalılar, göçmenlerin ücretleri üzerinde aşağıya doğru baskı oluşturan rekabetten zarar görebilir.

Düşüncelerim, New York Times'taki meslektaşım David Leonhardt'ın, göçün ücretler üzerindeki etkisine ilişkin birçok çalışmayı inceleyen “Bizimki Parlayan Gelecekti” adlı mükemmel kitabından etkilendi.

Leonhardt, geçtiğimiz yarım yüzyılda düşük eğitimli işçiler arasındaki gelir durgunluğunun ana nedeninin göç olmadığı, ancak yine de bir sorun olduğu sonucuna vardı. önemli ikincil faktör.

1970'lerde saatte 20 dolardan fazla (bugün yaklaşık 150 dolar) kazanan, huysuz bir yedinci sınıf terki olan komşumu düşünüyorum.

O iş ortadan kayboldu ve kendini yarı zamanlı, asgari ücretli pozisyonlarda buldu ve evini kaybetti.

Pek çok faktör buna zarar verdi (sendikaların gerilemesi, küreselleşme ve teknolojinin etkisi), ancak aynı zamanda sıkı çalışma konusunda hak edilmiş bir üne sahip göçmenler tarafından da geride bırakıldı.

Yerli Amerikalıların göçmenlerin yaptığı işlerle ilgilenmediği sıklıkla söylenir ancak bu, hikayenin tamamını anlatmaz.

Yerli Amerikalıların çoğu tarlada ya da inşaat sahasında saati 12 dolara çok çalışmaya istekli olmayabilir, ama belki de bunu para karşılığında yaparlar. Saati 25 dolar.

Pek çok işçi sınıfı Amerikalının zaten geride kaldığı, ardından kendi kendine ilaç tedavisi uyguladığı ve uyuşturucu, alkol ve intihar nedeniyle öldüğü bir zamanda,

Göç politikası yoluyla onlara daha fazla acı vermemeye dikkat etmemiz gerekmez mi?

Dalgalar

Nispeten yeni göçmenler aynı zamanda yeni göçmenler tarafından da zarar görebilir; bu da Pew'in ABD'deki Latin kökenlilerin dörtte üçünün ülkeye güney sınırından girmek isteyen artan sayıda insanın olduğuna inandığını tespit etmesinin nedenini açıklamaya yardımcı olabilir. büyük kriz.”

İşçi sınıfından bazı seçmenler, sınırları açmaya çalışan Demokratların ihanetine uğradığını düşünüyor. yabancı düşmanlığı veya ırkçılık bu öfkenin içinde ama aynı zamanda bir hakikat unsuru da var.

Amerika Birleşik Devletleri, yabancı doktorların Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışmasını zorlaştırarak doktorları rekabetten koruyor.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri, düşük vasıflı göçmenlerin burada çalışmasını nispeten kolaylaştırıyor ve en savunmasız çalışanlarımızın ücretlerini düşürüyor.

Ayrıca istemeden yarattığımız teşvikleri de merak ettim.

Guatemala kasabalarında çocuklarını Amerika Birleşik Devletleri'ne tehlikeli bir yolculuğa göndermeye istekli aileler gördüm ve gevşek göç politikalarının insanları bu yolculukta kendilerinin ve çocuklarının hayatlarını riske atmaya teşvik etmesinden korkuyorum.

Biden'ın bu konuda harekete geçmesinin temel nedeni elbette siyaset, ancak bu onun mutlaka hatalı olduğu anlamına gelmiyor.

Yanında Göçmenlik konusundaki hayal kırıklığı Trump'ın Beyaz Saray'ı kazanması ve Trump Cumhuriyetçilerinin Kongre ve Yüksek Mahkeme'ye hakim olması ihtimalini artırıyor.

Bu, solun, kaçınmaya çabalamaya değer bir felaket olarak görmesi gereken bir şey.

Kızgınlık

Öyle ya da böyle öfkeli bir halk göç konusunda değişiklik yapmaya zorlayacaktır.

İdeal olarak bu, bozuk sistemimize yönelik kapsamlı bir yasal düzenleme yoluyla gerçekleştirilebilir, ancak Trump ve Cumhuriyetçiler bu yıl bu yolu kapattılar.

Seçenekler göz önüne alındığında, daha sert politikalar benimseme konusunda Trump'tan çok Biden'a güveniyorum mantıklı ve mültecileri şeytan gibi göstermediklerini.

Biz göçmen bir milletin sakinleri olarak gemiye bindikten sonra merdiveni mi tırmanıyoruz?

Ancak gerçek şu ki isteyen herkesi içine alamayız ve merdivenin makul insanlar tarafından düzenli bir şekilde tırmanılması daha iyidir.

Dolayısıyla bir mültecinin oğlu olarak bile Biden'ın genel olarak sığınma erişimini kısıtlamakla doğru kararı verdiğini düşünüyorum.

c.2024 New York Times Şirketi