Arjantin'deki Venezuelalıların birinci şahıs oyu

NoNaRT

Global Mod
Global Mod
Emilio Ravignani ve Luis María Campos Caddesi'nin köşesinde Beklenti sabahın erken saatlerinden itibaren hissedildi. Buenos Aires'teki Venezuela büyükelçiliğinde seçimleri başlatan süreç saat 06.40'ta başladı. Büyükelçi Stella Lugo, konsolosluk merkezinin kapısında karşıladı. bu cumartesiden beri çitlerle çevrili.

Maria Veronica Fernandez (33) saat 00.15'te Venezuela diplomatik merkezine geldi. şafakta. Bu ilkiydi Arjantin'de, ülkede 2.638 Venezüellalının (sakinlerin yalnızca %1'i) 28 Temmuz'da yapılacak seçimler için oy kullanmasına izin verilen kişi. “Önce ben gelmek istedim çünkü benim için bu seçimler Onlar deneyimlediğim en önemli şeyler“, söyledi Zurna.

Fernández tam olarak hatırlıyor göç ettiği gün: 14 Nisan 2017'de Arjantin'e geldi. onun kocasıJorge, aynı zamanda Venezuelalı ama oy kullanamadı bu seçimlerde. María Verónica, Venezuela'da muhalefet partisi Primero Justicia'nın bir parçası olarak çalıştığını ve bugün oy veremeyen herkese oy verdiğini söylüyor.

Kayıt olmak için gitti elçiliğe iki kez. 12 Nisan Cuma günü seçmen kütüğündeki adresini güncellemek için işlem yapmaya gitti ancak sırada çok sayıda kişi olduğunu ve o gün herkese hizmet veremeyecekleri konusunda uyardıklarını söyledi. Sürecin uzun olacağını ve bir gün sürebileceğini biliyordu.

Ertesi Pazartesi tekrar büyükelçiliğe geldi. son teslim tarihinden bir gün önce. “Vardım sabahın üçünde aynı şey benim başıma gelmesin diye ve bunu yapabildim. “Bütün belgelerim vardı.” Venezuela kimlik kartınızı, kalıcı DNI'nızı ve mevcut pasaportunuzu ifade eder.

Bu nedenle bu pazar sabahı yeniden “erken kalkıp” oy kullanmaktan çekinmedi. Bu konudaki oy Konsolosluk merkezi – Arjantin'deki tek konsolosluk merkezi – Kendisi için düzenlenmiş beş tablodan birinde manuel olarak yapılır.

Büyükelçi Lugo'nun sözleriyle süreç başladıktan sonra María Verónica'nın önderliğindeki çizgi normal bir şekilde ilerledi, Alkışlar arasında Venezuela bayrakları ve bazıları şarkı söylüyor milli marşın kıtaları.

Ne zaman bir seçmen çıksa, alkışlar başlangıçtaki aynı ruhla devam ediyordu. Fernández'e göre süreç hızlıydı, ona nazik davrandılar ve ilgili talimatları verdiler.

Fernández için iki duygu bir araya geliyor: “Oy vermek acı tatlıdırBEN Evde oy vermek istiyorum, Ailemle birlikte oy vermek isterim, ancak sahip olduğum tek seçenek bu, ayrıca benim sahip olduğum bu seçeneğe sahip olamayacağını bildiğim birçok insan var, bu yüzden herkes için, birçokları için olduğumu hissediyorum. Bunu bir ekip çalışması olarak görüyorum ve buraya destek vermeye gelen herkesten heyecan duyuyorum.”

María Verónica Fernández, Arjantin'deki ilk Venezuelalı seçmen. Fotoğraf: “Valentin Ochoa”

“Venezuela'ya dönme konusunda deli oluyorum”

Baldemiro Chourio (62) Venezuela'nın en batı eyaleti olan ve Kolombiya sınırındaki Zulia'nın Maracaibo şehrinden. Tam olarak “6 yıl 8 ay önce” diyor, Arjantin'e geldi. Çocukları ondan Maracaibo'yu terk etmesini istedi Öğretmenler lehine sendikal faaliyetleri nedeniyle tehditler aldıktan sonra. Emekli olup 25 yıldan fazla Beden Eğitimi öğretmeni olarak çalışmıştır.

Baldemiro Chourio, Venezüella büyükelçiliğinde oyunu kullandıktan sonra.  Fotoğraf Valentín Ochoa
Baldemiro Chourio, Venezüella büyükelçiliğinde oyunu kullandıktan sonra. Fotoğraf Valentín Ochoa

Sabah saat 3'te Luis María Campos Bulvarı'na vardı. kızı ve eşiyle birlikte oy kullanacak. Ceket ve tişörtle sıcak olmasına rağmen üşüdüğünü hissediyor. Vinotinto eşarpVenezüella futbol takımı. Konuşurken elinde kimlik var Zurna Bırakmıyor. Onun için bu seçimler son yılların en önemli seçimleridir. Umudunun geri dönebilmek olduğunu söylüyor.

“BEN Venezuela'ya dönme konusunda deli oluyorumBakın ben bu ülkeye çok minnettarım, kızım burada çalışıyor, oğlum okuyor. Ama geri dönmek istiyorum çünkü evim orada,” diyerek sözünü kesiyor ve içini çekiyor.

Chourio, geldiğinden beri Arjantin'de hoş karşılandığını hissettiğini söylüyor. Günde yaklaşık on saat uygulamalarda şoför olarak çalışıyor. Ancak bugün, oy vermek için bir gün izin aldığını ve diğerlerini desteklemek için gün sonuna kadar kalmayı planladığını ve kendi deyimiyle “oylarına sahip çıkacağını” söylüyor.

Chourio, ülkeye vardığında edindiği ilk izlenimi hâlâ hatırlıyor. “Bu şehri çok sevdim, bunca yıldan sonra başarmanın nasıl bir his olduğunu size anlatması eczanelerdeki ilaçlarsüpermarketlerdeki yiyecekler.

Chourio da oy verirken hiçbir sorun yaşamadı. Büyükelçilikten çıktıktan sonra alkış ve tezahüratlarla karşılanarak caddenin karşısına geçti ve 10 metreden yüksek bir pankart üzerine yazdı Venezuela STK Alliance tarafından kuruldu. Ülkeyle ilgili dileklerini oraya koydu.

Gruptan muhalefet partisi Primero Justicia'ya bağlı temsilci Chamel Najm şunları söyledi: Zurna fikrin seçmenlerin kendilerini ifade etmeleri için bir alan sağlamak olduğunu ve bunu yapamayanlar da İşlemi tamamlamadığınız için.

Grup ayrıca Venezüellalı girişimciler için Avenida Dorrego'da saat 16.00'ya kadar sürecek bir fuar düzenledi. tipik yemeklerbaşkalarıyla bağlantı kurabilmeleri için.”

İçin Gladys Rondon73 yaşında bir seçmen, geri dönme fikrinden etkileniyor ancak bunu söylediğinde başını sallıyor. Zurna Buradaki soru, seçim sonucunun Edmundo González Urrutia ve diskalifiye edilen María Corina Machado formülü lehine bir hükümet değişikliği anlamına gelmesi durumunda bunu yapıp yapmayacağıdır. “Venezuela'ya dönmeyeceğim ama orada kız kardeşlerim var ve ülkem için en iyisini istiyorum” diyor.

Gladys Rondón bu Pazar sabahı oyunu kullandı.  Dün Ramos Mejía'dan seyahat etti ve CABA'da bir arkadaşının evinde kaldı: Röportaj yapıldı.  kredi Fotoğraf: Valentin Ochoa - FTP CLARIN MCL_4464.jpg Z Guest
Gladys Rondón bu Pazar sabahı oyunu kullandı. Dün Ramos Mejía'dan seyahat etti ve CABA'da bir arkadaşının evinde kaldı: Röportaj yapıldı. kredi Fotoğraf: Valentin Ochoa – FTP CLARIN MCL_4464.jpg Z Guest

Büyükelçilikteki masaların kapanmasına ve son teslim tarihine hâlâ saatler var. Öğlen, María Corina Machado'nun partisi Vente Venezuela komutanlığının Arjantin'deki temsilcisi Adriana Flores şunları söyledi: 600 kişi Zaten sorunsuz bir şekilde oy kullanmışlardı.

Onun arasındaydı Catherine Fulopgelişiyle ortalığı karıştırdı. Aktris şunu belirtti: Zurna sorunsuz oy verenler.

Video

Venezuelalı aktris, Arjantin'deki Venezüella Büyükelçiliği'nde oy kullandıktan sonra Clarín ile konuştu.

Caddeden geçen bazı arabalar, Ravignani Caddesi'ndeki üç renkli bayrak denizine destek vermek için korna çalıyor. Bu arada Gladys için tek güvence vardır: inanç. “Bir Pek çok kişinin haklarının kısıtlanmış olması üzücü. Çünkü geçerli bir pasaportumuz olmadan kayıt yapamıyoruz ama inancımız sağlam, inancımız kaybolamaz” dedi.